דף הבית - יוגה בלב
מהי יוגה?
שיטת יוגה בלב
הסטודיו החדש שלי
שעורים פרטיים ויוגה טיפולית
תנוחות יוגה בים
יוגה לנשים בהריון
יוגה לנשים בלבד
כתבות מעיתונים
יוגה לקשישים
יוגה לילדים
גלריה
מאמרים
צור קשר-מייל וכתובת
מאמרים
תשעת המכשולים ליוגה

תשעת המכשולים ליוגה
("סמהדיפאדה" 30, פאטאנג'לי)

 
כשמתחלים ב'יוגה' וגם במהלך התרגול, יופיעו בעוצמה מספר מכשולים.

במהלך התרגול היוגי השגרה היומית של המתרגל באה בתור המכשול הראשון להתפתחותו הרוחנית: זה מוכח כמכשול בשלב הראשון ביותר של היוגה - תחום היוגה הגופנית. מכיוון ששלב זה דורש כוח רצון חזק ושופע, כדי שהאדם יהיה מסוגל להתמודד עם הבעיות שיעלו במהלך דרכו היוגית לאיחוד עם המוחלט.
אם אנחנו שוחים עם הזרם, התנועה נעשית ללא מאמץ. אך אם אחליט לשחות נגדו, או אז אני נדרש למאמץ אנרגטי נוסף. אנרגיה זו אם משתמשים בה כדי להתעלות מעבר לזרם – עוזרת לאדם להביס אותו.

במהלך שלב הטרנס המדטטיבי יתחילו המכשולים לעלות בעוצמה. במצב זה צריך לזנוח בהדרגה את המכשולים האלה. לכן נאמר בסוטרות של פאטאנג'לי :
מחלה, ייאוש, ספק, רשלנות, עצלות, נהייה אחר הנאות חושיות, תפיסות מוטעות, חוסר סיפוק, וחוסר ארגון. אלו הם תשעת הדברים המכשילים את ההכרה תחת שלבי המדיטציה, וחיוני לדעת איך להסיר אותן.

1. מחלה (וויאדי)

כשמופרע היחס ההדדי בגוף בין 'וואטה', 'פיטה', ו'קאפה', זו נקראת מחלה.
יש לזה השפעה על ההכרה בהקשר ל-11 אברי החישה והתנועה (חמשת אברי החישה וששת אברי ה'פעולה' –שתי הידיים, שתי הרגליים, פי-הטבעת, ואבר המין, שני אלה עושים 'עבודת הוצאה'). ההכרה מצוינת כאן בנפרד מהגוף כי הכוחות המנטליים עובדים מיד כדי להסיר את המחלה ברגע שזו מתרחשת, ומכיוון שההכרה היא הדבר העיקרי, לכן כל הפרעה למהלך פעולתה מכשילה כל פעולה הקשורה ליוגה. לכן ריכוז מנטלי חשוב מאד ליוגה וכן חיוני שהגוף יישאר חופשי ממחלות. זה אפשרי רק דרך שגרה יומית, תרגול קבוע של יוגה, ואיזון בטבע ה'סטווי'.

2. ייאוש (סטיאנה)

תחושת חוסר יכולת מנטלית העולה מהמחשבה על השינויים בזמן ובמקום של תרגול היוגה, נקרא ייאוש. לכן, לא חשובות הנסיבות (טובות או רעות). רק על ידי הפיכתן למסייעות ליוגה, אפשר להסיר את 'הלכלוך' המנטלי.

3. ספק (סאמאסיה)

ידע הגורר קונפליקטים ורעיונות מנוגדים נקרא ספק. במצב זה הרבה זרמי מחשבה מקבילים מתפשטים בהכרה ביחס לטבעו האמיתי של משהו הנוגע לקיומה האמיתי של היוגה, על תקפות ההצהרות הניתנות ע"י מורהו הרוחני של האדם, והכתבים הקשורים ליוגה, בקשר לתוצאות היוגה, על המציאות והאוטנטיות של הטרנס המושג בפסגת האיחוד היוגי… וכו'. מחשבות כאלה הנותנות במה למצב מנטלי דואליסטי נקראות ספק. דבר זה אינו מניח למתרגל היוגי להמשיך בתרגלו ללא הפרעות. הדרך היחידה להישאר נקי מספק היא להתייחס למילותיו של מורהו הרוחני כבשורת אמת ולפתח אמונה בלתי מעורערת בכתובים (הנוגעים לתרגול).

4. רשלנות (פראמאדה)

רשלנות בטרמינולוגיה של היוגה היא : "אי השקעת המאמץ הנדרש בתרגול הטרנס והזנחת ההכרה לשוטט במחשבות אחרות". רק ע"י פעילות אפשר להרוס את הרשלנות ויישום הכרתו של האדם לחיפוש אחר האושר העילאי שבטרנס, רק בדרך זו אדם נפתר ממנה.

5. עצלות (אלס'יה)

ה'קאפה' (ליחה) בגוף היא זו הקובעת את היקף ה'טאמס' ( תחלואה או המצב הראשוני) בנפשו של האדם. עם הקאפה עולה כך גם האיכויות הטאמסיות (רעב ראשוני של ההכרה, הצד האפל של ההכרה) ולכן ההכרה מרגישה כבדות. זה מה שנקרא ביוגה 'אלאס'יה' או עצלות. דיאטה מאוזנת ושגרה קבועה ויומית נדרשות בכדי לשלוט בעצלות.

6. נהייה אחר הנאות חושיות ( אוויראטי)

אדם 'חושני' אינו יכול להרגיש משיכה לדרך היוגית. הכמיהה החזקה עבור סיפוק חושי העולה מהשהייה בקרבת אובייקטים חושיים, והשכחה הנוחה של השלכותיהן השליליות, היא מה שנקרא 'אווראטי' (אי – אי – צמידות ). זה אינו מניח למתרגל להפוך מופנם ואפילו אם הצליח להפוך מופנם בעזרת מאמץ, אפילו אז הכרתו הופכת מוחצנת שוב לאחר זמן קצר בגלל שליטתה של החושניות בה. כדי להסיר רעה זו על אדם לנסות להחזיק את הכרתו חופשית מחושניות ולהקדיש את מירב תשומת ליבו לתרגול היוגה ולנסות להפוך מופנם.

7. תפיסות מוטעות (בהרטי דארשאן)

הלך רוח המאופיין ע"י מחשבה על מה שמנוגד להנחיות הרוחניות וכתביי היוגה ותפיסתם כאמיתיים, ומשיכה לעקוב אחר עצותיהם של "הכרות החיות באשליה", זה מה שנקרא 'בהרטי דארשאן' תפישות מוטעות. כדי להימנע מזה, נחוצה אמונה יציבה בהדרכה הרוחנית שהאדם קיבל על עצמו, ובכתבים העוסקים בנושא.

8. חוסר סיפוק ( אלאבדהבאומיקאטווה)

כשאדם נכשל מאיזו שהיא סיבה בהשגת ה'סמהדי' (טראנס), או אולי בגלל אי אילו ליקויים בתוכו, אז עולה חוסר סיפוק בהכרה. זה מונע מאדם להתמיד ביוגה. ומסיבה זו על אדם להתמיד בתרגול היוגה.

 9 . חוסר ארגון ( אנוויאוואסטהיטאווה)

כשאדם סוטה מן האמת, ומדרך ההתנהגות המוסרית ביוגה ברגע שהשיג סמהדי וברגע שהוא מאבד את מטרת תרגולו האמיתית ביוגה, זה מה שנקרא 'חוסר ארגון'. אדם כזה שוכח את חובותיו בחיים ומאבד את שליטתו העצמית ומתחיל להשתמש בהישגיו העל – טבעיים המתלווים לסמהדי, לא לטובת הציבור אלה למטרות אנוכיות . על מנת להתרחק מרעה מנטלית זו עלינו לשמור לעד בהכרתנו ש: שמטרתנו ביוגה היא שאיפתנו הנעלה למזג את עצמנו עם הכוח העליון, ולא להילכד בפיתויים ארציים.
 
הנ"ל הם תשעת המכשולים לפי ה"סמהדיפאדה" של פאטאנג'לי.

האתה יוגה פרדיפיקה

לפי ה"האתה יוגה פרדיפיקה" ישנם שישה מכשולים ושישה גורמים מקדמים.

ששת המכשולים הם:
אכילת יתר, מאמץ יתר, פטפטנות, נאמנות לחוקים, חברת 'האדם המצוי', חוסר יציבות (של ההכרה).

ששת הגורמים המקדמים הם:
התלהבות, התמדה, הבדלה, אמונה בלתי מעורערת, אומץ, הימנעות מחברת 'האדם המצוי'.


- "מאמרים "
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ומתוחזק ע"י פרסומדיה נטגרופ בניית אתרים
    מבקרים: 8323518שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה