דף הבית - יוגה בלב
מהי יוגה?
שיטת יוגה בלב
הסטודיו החדש שלי
שעורים פרטיים ויוגה טיפולית
תנוחות יוגה בים
יוגה לנשים בהריון
יוגה לנשים בלבד
כתבות מעיתונים
יוגה לקשישים
יוגה לילדים
גלריה
מאמרים
צור קשר-מייל וכתובת
מאמרים
מה זה יוגה? מאת מילי אזולאי

מה זה יוגה?

 

לפעמים שואלים אותי "מה זה יוגה?"

ואני שומעת את עצמי עונה " זה הכל... זה החיים, בריאות- שיפור היציבה, ללמוד לנשום, להירגע, לאהוב." וקשה בעצם להבין אותי כי זה נישמע כמו תרופת פלא ולכן אולי לא ממשי. על מנת לשפר ולהשתפר יש צורך בהתמדה ובכוח רצון; יש לתרגל, יש לנשום נכון, לעשות קארמה יוגה (לתרום מעצמנו ללא תמורה) וראג'ה יוגה (תרגול מדיטציה/התבוננות).

 

רובנו לא באמת מחוברים לגוף שלנו ולתחושות שלנו; יש ראש חושב ,ובטן מרגישה.

לא תמיד אנו מרגישים מה שאנו חושבים שאנו מרגישים.

אנו רצים על מנת להספיק לצבור נכסים, שוכחים לנשום ומפצים את עצמנו  באכילה מוגזמת, בריחה לטלביזיה וכו' במקום להתבונן על המציאות האמיתית שלנו. אנו מתעוררים עייפים לעבודה שאנחנו בדרך כלל לא אוהבים. אנו שוכחים את הנכסים  היקרים  לנו ביותר- גופנו וההכרה שלנו.

אנו מזניחים את עולם הרוח, עולם הרגש, שוכחים את החלומות שלנו.

אנו לא חולמים ולכן גם לא מגשימים את ייעוד הנשמה שלנו. לכן אנו סובלים ממיגרנות, דיכאונות, מחלות, כאבי גב, עצירות, עייפות כרונית ועוד כל מיני תקלות ותאונות. ברוב המקרים, אלה הם סימפטומים לחסימות, אשר נוצרו בגוף בעקבות חוסר איזון בין הרבדים השונים- גוף, נפש, רוח ורגש.

 

העולם הוא משוב לדעת את עצמנו.

 

עלינו להתבונן פנימה לפני שנאשים את הבוס, את בן הזוג, או כל גורם חיצוני אחר במצבנו.

לדוגמא אם אני בכעסים אינסופיים על העולם ומאשימה את כולם, המצב יוצר חוסר איזון שפוגע בי בכל הרבדים; כאשר גופי נוקשה, קשה לאנרגית החיים לזרום דרכי וכל עוד אמצא את האשם באחרים לא אוכל להגיע להרפיה של ממש.

 

כאשר אני מתרגלת יוגה , טאי-צ'י, צ'י-קונג, או כל  אומנות גוף אנרגטית אחרת באופן מסודר וקבוע, זה הוא השלב הראשון של לקיחת האחרית על חיי ועל איכות החיים שלי – על המימוש העצמי שלי.

בתרגול  היוגה אנו לומדים לנשום אל החזה ואל הבטן ובזמן הכנסת האוויר מרימים את הזרועות למעלה ולאחור. כך אנו מרחיבים את בית החזה, פותחים את הלב, משפרים את הנשימה ומשחררים את הכווץ שנוצר עם הזמן בתוכנו לטובת התרחבות. השיפור הוא פיסי ומנטלי כאחד.

לעתים אנו לא באמת מרגישים משהו, אלא רק חושבים שאנו מרגישים תחושה, או רגש מסוים. אך אם ניצור, דרך התרגול, הקשבה וחיבור אמיתי לגוף ולרגש, נגלה את היכולת לחוות את המסרים העמוקים ביותר והנכונים ביותר של גופנו ורוחנו.

 

רובנו נושמים נשימות רדודות ומהירות; עובדה שתורמת ללחצי היום יום ולהתהוותן של מחלות. יש אנשים שדרך תרגול היוגה למדו לנשום מהאף וכך מאפשרים לאוויר להתנקות ולהיקלט גם ברמה האנרגטית בדרכו אל הגוף.

בעזרת התרגול אנו מאריכים את זמן השאיפה והנשיפה, וכך מגדילים את

ה"פראנה" – אנרגיית החיים; הנמצאת באוויר, באור ובמים להיכנס אל הגוף ומקטינים את ה"אפאנה" – אנרגיה שלילית; פסולת המצטברת בגוף (פסולת פיזית ואנרגטית).

ככל שמספר הנשימות לדקה מועט יותר, כך מערכת הנשימה בריאה ומפותחת יותר.

יוגים וותיקים נושמים כ 5 נשימות בדקה, בעוד שממוצע הנשימות אצל אנשים שאינם מתרגלים יוגה  הוא בין 15 ל 20 נשימות בדקה (!)

 

היוגה באה מהמילה YOG, בסנסקריט -  חיבור ואיחוד בין גוף ,נפש רגש ורוח.

הנשמה שלנו בחרה את הגוף שלנו ולכן עלינו לאהוב אותו ולכבד אותו.

כשם שאנו רוחצים אותו ומשקים אותו במים - יש להגמיש אותו, לשחרר את העומסים והמתחים שנצטברו בחלקיו השונים וללמוד לנשום נכון; נשימות ארוכות, חלקות ועדינות.

 

מוקדש באהבה לגופי ולבוראו.

 

חזור

יוגה , שיעורי יוגה , יוגה בתל אביב , תרגול יוגה , תנוחות יוגה , ריבאלאנסינג , טיפול ביוגה ,

- "מאמרים "
חזרה לראש הדף
    האתר הוקם ומתוחזק ע"י פרסומדיה נטגרופ בניית אתרים
    מבקרים: 8478131שלח לחברהוסף למועדפיםהפוך לעמוד הביתתצורת הדפסה